ul. Kościuszki 14
44-330 Jastrzębie Zdrój
tel/fax: 32 476 2500
zssjastrzebie@wp.pl

9 września 2018

Narodowe Czytanie 2018

     Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.  W tym roku czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nazywanego przez wielu sumieniem polskiego narodu.

       Jak podkreślił Pan Prezydent: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.”

     Jako społeczność szkolna wywiązaliśmy się z tego zadania. Uczniowie starszych klas czytali młodszym fragmenty lektury, oczywiście, nie zabrakło wyjaśnienia trudniejszych terminów, a także objaśnienia kontekstu historycznego. Następnie była okazja do wykonania zakładek do książek o tematyce patriotycznej, które z pewnością pomogą zapamiętać uczniom tę ważną datę, jaką jest 100-lecie odzyskania niepodległości.  

     Na koniec przygotowane zostały gry i zabawy interaktywne, które pomogły utrwalić wszystkim wiadomości z poznanej lektury.

                                                                                                                                     Ewa Guzy, Sylwia Piszczek