ul. Kościuszki 14
44-330 Jastrzębie Zdrój
tel/fax: 32 476 2500
zssjastrzebie@wp.pl

1 sierpnia 2019

Zachowaj Trzeźwy Umysł

     Coroczna akcja „Zachowaj Trzeźwy Umysł w wakacje” tym razem odbywała się w naszej szkole w dniach 22-26 lipca. Tak jak w poprzednich latach staraliśmy się, aby działania zaplanowane w ramach jej realizacji były urozmaicone i każdy znalazł coś dla siebie.

    Hasło przewodnie zajęć profilaktycznych przeprowadzonych w oparciu o scenariusze pochodzące z bazy kampanii ZTU brzmiało: „Chce mi się chcieć, czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności”. Ich uczestnicy mieli możliwość poszukiwania swoich talentów, odkrywania pasji i uzdolnień, zajęcia miały też na celu wzbudzanie motywacji do działania i osiągania wyznaczonych celów. Gazetka informacyjna skierowana do rodziców naszych uczniów pod hasłem  „Jak pomóc dziecku osiągnąć cele?” zawierała z kolei wskazówki , jak wspierać dzieci i młodzież w tej kwestii. Kontynuacją tego działania było zaproszenie społeczności uczniowskiej do konkursu plastycznego „Moje zdolności, moje talenty”, w ramach którego powstało wiele ciekawych prac.

    Kolejnym punktem tegorocznej akcji było „Popołudnie bez telefonu”- aby uświadomić naszym uczniom, jak bardzo są przywiązani do swoich smartfonów, zaprosiliśmy ich do podjęcia próby spędzenia popołudnia bez korzystania z telefonu komórkowego. Mimo wątpliwości wielu, podobnie jak w roku poprzednim, znalazła się grupa śmiałków, która wyłączyła swoje aparaty i oddała je w ręce nauczycieli na całe popołudnie. Serdecznie im gratulujemy. W tym dniu wychowawcy przeprowadzali również zajęcia, które miały uświadomić młodzieży, czym grozi nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego.

         W kolejnych dniach uczniowie klas 8., gimnazjum i liceum wybrali się do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu- Zdroju, gdzie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym oraz mieli okazję zwiedzić siedzibę komendy, natomiast nasi młodsi wychowankowie towarzyszyli funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu- Zdroju podczas przeprowadzanej przez nich kontroli drogowej. Nie tylko biernie przyglądali się trudnej pracy policjantów, ale mieli możliwość obsługiwania policyjnego radaru oraz wręczali zatrzymanym kierowcom ulotki profilaktyczne.

            Ponieważ staramy się doceniać dziewczęta i chłopców, którzy szczególnie wyróżniają się postawą koleżeńską w ramach tegorocznej akcji, przeprowadziliśmy plebiscyt „Koleżanka na medal, kolega na medal”- decyzją społeczności uczniowskiej te zaszczytne tytuły przypadły (zasłużenie) Małgorzacie Walesiewicz i Szymonowi Cybulskiemu. Gratulujemy!
           Omnibus profilaktyczny, odbywający się w czwartym dniu akcji, jak zwykle cieszył się dużym zaangażowaniem uczniów. Połączenie ruchu z wysiłkiem intelektualnym sprawdzało się wielokrotnie, tym razem również nie zawiodło. Drużyny spisały się na medal. Wykazały się zarówno spostrzegawczością, jaka była potrzebna, aby odnaleźć ukryte w ogrodzie przyszpitalnym karteczki z pytaniami, ale też sporą wiedzą z szeroko pojętej profilaktyki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie w działania.

Koordynator akcji: Lucyna Różek