ul. Kościuszki 14
44-330 Jastrzębie Zdrój
tel/fax: 32 476 2500
zssjastrzebie@wp.pl

Pedagog

PEDAGOG SZKOLNY 

mgr Dorota Matlakiewicz

godziny pracy:

poniedziałek:     13:00 - 17:00

wtorek:              13:00 - 18:00

środa:                13:00 - 17:00

czwartek:          13:00 - 18:00

piątek:               16:00 - 20:00

               

     

 

 

     Jeżeli leczysz się na depresję, masz zaburzenia odżywiania, myśli samobójcze, jesteś niespokojny lub czujesz chęć ubliżenia sobie samemu, zainstaluj na swoim smartfonie aplikację NIE PANIKUJ. Jest ona przydatna w sytuacjach, kiedy nie ma przy Tobie zawsze wspierającej Cię osoby, a wizyta u terapeuty odwleka się w czasie. W stanach niepewności włączona aplikacja pomoże Ci poprawnie oddychać, dodać otuchy czy postępować według właściwych reguł. W aplikacji znajdują się również numery telefonów, z których możesz skorzystać w sytuacji zagrażającej zdrowiu a nawet życiu. Inne aplikacje dedykowane osobom z trudnościami, przygotowane przez specjalistów oraz oparte na badaniach naukowych: Nightly przeznaczona dla osób, które doświadczają zaburzeń snu, PanicShield - ataków paniki, Calm Harm - przymusu samouszkodzeń.

 

 

Wsparcie uczniów po pandemii

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

112

Numer alarmowy

Zadzwoń pod ten numer, jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie i niezbędna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia. 997 Policja 998 Straż Pożarna 999 Pogotowie Ratunkowe

800 12 12 12

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

To telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15. Jeśli zadzwonisz po tej godzinie lub w nocy, możesz przedstawić swój problem i pozostawić numer telefonu, a następnego dnia na pewno ktoś do Ciebie oddzwoni. Możesz skontaktować się także za pośrednictwem strony internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl, ale odpowiedź zajmie wtedy więcej czasu. Od kwietnia 2020 roku rozszerzono działalność telefonicznej linii interwencyjnej. Wszystkie osoby – uczniowie, rodzice, nauczyciele czy władze lokalne – uzyskają pomoc prawną i wyjaśnienia dotyczące treści, które mogą być nauczane w polskich szkołach.

116 111

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer 116 111. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo*. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.

800 080 222

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli

Jeśli czujesz się przygnębiony, masz problemy w szkole lub w domu lub jesteś ofiarą przemocy, czekają na Ciebie specjaliści. To doświadczeni pracownicy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Możesz skontaktować się także przez stronę: www.liniadzieciom.pl.

 

801 120 002

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: niebieskalinia@niebieskalinia.info Kontaktując się z „Niebieską Linią” uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Dyżurnet.pl

Zagrożenia w Internecie

Możesz tu zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Nielegalne treści możesz zgłosić poprzez stronę www.dyzurnet.pl, e-mailowo: dyzurnet@dyzurnet.pl lub telefonicznie numerem 801 615 005 (całodobowo).

800 199 990

Ogólnopolski Telefon Zaufania Problem z narkotykami, uzależnieniami

To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00*, z wyjątkiem świąt państwowych.

 

800 100 100

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci, które przeżywają kłopoty i trudności takie jak: agresja, przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-17:00*. Kontakt online przez stronę www.800100100.pl.

źródło:  https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Dorota Matlakiewicz-pedagog

zobacz także ---->>> https://view.genial.ly/60b1bac20322d50d63bdff01/interactive-image-gdzie-szukac-pomocy

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Uczniowie,

   Ze względu na utrzymującą się konieczność uczestnictwa w zdalnym nauczaniu, dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów. Ci, którzy aktualnie przebywają w naszej szkole, mają  komfort uczestnictwa w lekcjach w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem. Nie mniej jednak, wolny czas stwarza dla wielu z Was okazję do kontaktu z ekranem, co niestety niekorzystnie wpływa na Wasze zdrowie i rozwój. Częstą konsekwencją są nieprawidłowości kształtującego się układu kostnego, osłabienie mięśni, problemy ze wzrokiem, utrudnione zasypianie czy otyłość. Wasz mózg przyzwyczaja się do szybkich i atrakcyjnych bodźców. Z upływem czasu macie trudności z aktywnościami, które wymagają od Was włożenia wysiłku i większego zaangażowania np. czytanie książek, pisanie wypracowań czy rozwiązywanie zadań z matematyki. Te zajęcia stają się dla Was mało atrakcyjne i nudne. Coraz częściej macie problemy  z koncentracją oraz z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami.

Zależy mi na tym aby to, co teraz piszę, nie zostało przeczytane i zapomniane.

Bardzo Proszę stosujcie się do wszelkich uwag nauczycieli,  którzy Proszą Was o odłożenie telefonu. Na pewno warto wówczas porozmawiać z kolegą czy koleżanką,  która właśnie przyjechała do szpitala i nie wie, jak się odnaleźć w nowym otoczeniu. Niech będzie to czas zabawy, odpoczynku i rozwijania swoich pasji.
Myślę, że podczas pobytu w naszej szkole odkryjecie w sobie wiele talentów, czego Wam z całego serca życzę.

Dorota Matlakiewicz - pedagog

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

                                                                  

       SŁOWA OTUCHY I WSPARCIA

         Drodzy Uczniowie,

        Czas, w którym się znajdujemy, nie jest łatwy. Pandemia sprzyja wielu          rozterkom, małym i dużym smutkom , co niestety wpływa na pogorszenie naszego nastroju i samopoczucia. Zamierzaliście spędzić święta w swoich rodzinnych domach, ale sytuacja zmusiła wszystkich do zmiany planów. W szkołach od dłuższego czasu bierzecie udział w zdalnym nauczaniu, które pozbawia Was bezpośredniego kontaktu z nauczycielami,  jak i ważnego dla Was i  Waszego  rozwoju kontaktu z rówieśnikami. Obostrzenia częściowo ograniczają rozwój Waszych zainteresowań i pasji, co częściowo może mieć wpływ na Wasze samopoczucie. Wierzę głęboko w to, że obok Was zawsze znajdzie się osoba, z którą możecie porozmawiać o doskwierających Wam problemach.

    Pamiętajcie, że w naszej szkole zawsze możecie liczyć na obecność i wsparcie ze strony dyrekcji, nauczycieli, psychologa i pedagoga szkolnego oraz personelu medycznego. Tymczasem chciałabym zwrócić Wam uwagę na kilka ważnych czynników mających wpływ na poprawę nastroju:

  1. Ruch i wypoczynek na świeżym powietrzu.
  2. Wystarczająca ilość snu.
  3. Zdrowe odżywianie.
  4. Samoakceptacja oraz pozytywne myślenie.
  5. Rozmowa z drugim człowiekiem.

Trzymajcie się dzielnie!

Dorota Matlakiewicz-pedagog

 

Jeśli ktoś z Państwa lub Wy, Drodzy Uczniowie chcielibyście skorzystać z porady lub po prostu porozmawiać, będzie mi bardzo miło.

Mimo kwarantanny, zdalnego nauczania, a tym samym ograniczenia kontaktów z bliskimi czy rówieśnikami, możecie napisać do swojego pedagoga:

d.matlakiewicz@szkolaszpital.pl
 bądź skontaktować się ze mną na terenie placówki.

 

 

Zadania pedagoga szkolnego - zobacz