ul. Kościuszki 14
44-330 Jastrzębie Zdrój
tel/fax: 32 476 2500
zssjastrzebie@wp.pl

18 czerwca 2022

Dzień Powstań Śląskich

„Drogi Generale, Waleczna armio! Radość niezmierna napełnia serca nasze w dniu dzisiejszym. Minęła wiekowa niewola. Pękły kajdany. Górny Śląsk wraca na łono swej matki jako ostatnie jej dziecko.
Z wielką niecierpliwością i tęsknotą oczekiwaliśmy tej chwili.” - Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski.

 

20 czerwca 1922 roku wojsko polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na Górny Śląsk. Wydarzenie to było zwieńczeniem wieloletniej walki Górnoślązaków o powrót do Macierzy.
Działalność Karola Miarki, Józefa Lompy, ks. Józefa Szafranka, w końcu Wojciecha Korfantego oraz powstańców śląskich zakończyła się spełnieniem pięknego snu o Polsce. Na żołnierzy polskich wkraczających do Katowic i innych miast Górnego Śląska przyznanych II Rzeczypospolitej czekały tłumy mieszkańców oraz liczne kompanie powstańcze. Na ich cześć wykonywano uroczyste bramy powitalne w kształcie rzymskich łuków triumfalnych.
Jastrzębianie czekali na wojsko polskie do 4 lipca 1922 roku. Tego dnia na teren Bzia wkroczył Dywizjon Górnośląski 2 pułku szwoleżerów z rtm. Józefem Młodeckim na czele. Po odprawieniu mszy i uroczystym posiłku, żołnierze ruszyli w kierunku Jastrzębia Górnego i Dolnego, gdzie po raz drugi zostali powitani przez mieszkańców oraz powstańców śląskich pod dowództwem Feliksa Michalskiego.
Warto wspomnieć, że zarówno w Bziu, jak i na terenie uzdrowiska, ustawiono dwie bramy powitalne. W 10. rocznicę tych wydarzeń ufundowano Pomnik Niepodległości, który został zniszczony przez Niemców w 1940 roku, a następnie odbudowany po II wojnie światowej. Znajduje się on w miejscu powitania wojsk polskich w Bziu Górnym.

W uznaniu zasług mieszkańców Górnego Śląska, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich.

Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim!

Paweł Czarnuch

Źródła:
Do Polski! 1922. Przyłączenie części Górnego Śląska do II RP, dodatek prasowy do wydawnictw Polska Press, czerwiec 2022.
D. Szlachta, Józef Rymer, Warszawa 2021.
M. Boratyn, Tu przyszła Polska