logo z grafiką sowy Zespołu Szkół Specjalnych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju

Zakończenie projektu

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką” to innowacyjnego projekt, który odnosząc się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo itd.) niesie ze sobą mnóstwo walorów dla dzieci i młodzieży.
Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do realizacji tego niezwykłego projektu. W tym roku Projekt został objęty Honorowym Patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Województwo Śląskie oraz Rzecznika Praw Dziecka.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wykonali następujące zadania:
– „Kolorowe dźwięki” – przy pomocy kolorowych kół wyciętych z papieru odtworzyliśmy obraz Kandinsky’ego „Studium koloru: Kwadraty z koncentrycznymi okręgami”. Następnie przy pomocy dzwonków diatonicznych sprawdziliśmy jak brzmią nasze dzieła.
– „Magiczne drzewo” – Yayoi Kusama tworzy wyjątkowe instalacje i rzeźby. Wśród prac pochodzącej z Japonii artystki można znaleźć również wyjątkowe drzewo, które pełne jest kropek. Była to dla nas inspiracja do stworzenia własnej instalacji.
– „Pole kwiatów” – do udziału w warsztatach plastycznych wg założeń Herve Tulleta, zaprosiliśmy uczniów SP Nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju.
– „Witraż” – jednym z najsłynniejszych artystów tworzących witraże jest Gerhard Richter. Do stworzenia naszych witraży wykorzystaliśmy kwiaty z naszego ogrodu.
– „Kij deszczowy” – przygotowaliśmy kije deszczowe, który ozdobiliśmy zgodnie z założeniami sztuki aborygeńskiej.
– Kamienie zamienione w kolorowe arcydzieła – Wykonaliśmy zadanie inspirowane  twórczością Roberta Delaunay,  francuskiego malarza słynącego z mocnych kolorów i geometrycznych kształtów.

E.P.